Меню

Чи не кожному траплялися життєві ситуації в яких без кваліфікованої юридичної допомоги не обійтися, тому викладені в даній статті поради стосовного того як правильно обрати адвоката допоможуть вам при пошуку компетентного фахівця.
Перш за все, слід з'ясувати відмінність між юристом на адвокатом, адже далеко не кожен може чітко розуміти в чому ж полягає різниця між цими двома суб'єктами.
Юрист - це загальне поняття, яке може застосовуватися до усіх професій, пов'язаних з юридичною діяльністю. Юрист може бути як адвокатом, так і нотаріусом, прокурором, суддею, а також обіймати будь-яку посаду в органах державної влади, місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності. Юристи діляться по спеціалізації і напряму юридичної діяльності. Щоб отримати професію юриста необхідно здобути вищу юридичну освіту.

advokat

Натомість, для доступу до професії адвоката законодавством встановлюються додаткові вимоги, зокрема: володіння державною мовою, наявність стажу роботи в галузі права не менше двох років, скласти кваліфікаційний іспит, пройти стажування, скласти присягу адвоката України та отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. У статусу адвоката є ряд переваг у порівнянні зі звичайним юристом, які стосуються представництва інтересів клієнта в судах та ті, які пов'язані з участю у кримінальному провадженні.

Однак, серед великого різноманіття фахівців, дуже легко зробити неправильний вибір, адже кожен із цих спеціалістів мають різні ділові якості, кваліфікацію, компетентність та досвід, тому, щоб уникнути помилок при виборі адвоката, даємо кілька корисних порад.

1. Перевіряйте чи дійсно перед Вами адвокат

Незважаючи на велику кількість адвокатів, чимало осіб, які представляються як адвокати, однак такими не являються. Дані про всіх адвокатів, що здійснюють незалежну професійну діяльність є у відкритому доступі в мережі Інтернет. Для цього необхідно скористатися Єдиним реєстром адвокатів України (https://erau.unba.org.ua/) та перевірити відповідні дані про адвоката. Якщо інформація в Реєстрі відсутня, то перед Вами шахрай.
Слід звернути увагу на те, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання.

2. Обирайте адвоката вузької спеціалізації

Універсальних адвокатів не буває. Юриспруденція охоплює майже всі сфери життя людини та суспільства, тому адвоката як і лікаря слід обирати за спеціалізацією. Фахівець, працюючи з однорідними правовідносинами, постійно вдосконалює свої навички, формує нові підходи та стратегії у вирішенні проблемних питань, слідкує за змінами в законодавстві - все це впливає на рівень його професіоналізму.
Тому, якщо Ви хочете вирішити свою правову ситуацію - довіряйте її адвокату, який працює з аналогічними питаннями і точно знає як їх розв'язати.

3. Звертайте увагу на ділові та професійні якості адвоката

Чимало недобросовісних адвокатів у спілкуванні з клієнтом використовують різні методи психологічного впливу, щоб стимулювати клієнта на співпрацю. Непоодинокими є випадки, коли в ході спілкування з клієнтом адвокат не вдається до об'єктивної оцінки правової ситуації, а говорить те, що клієнт хоче почути, адже, дуже часто емоції і почуття здатні викликати уявлення, що не відповідають дійсності. Насправді ж бажаний результат може бути дуже далеким від дійсного стану справ.

Хороший адвокат ніколи не гарантуватиме 100 % успіху у вирішенні ситуації, і обов'язково проінформує про можливі ризики, від яких залежить успішність того чи іншого правового питання. Єдине, що може гарантувати адвокат – це якість своєї роботи та сумлінне ставлення до доручень клієнта.

Якщо фахівець нехтує правилами адвокатської етики, зокрема, критикує чи ображає інших адвокатів, розголошує конфіденційну інформацію про клієнтів, вихвалюється своїми здобутками, а також не дотримується загальноприйнятих норм ділового етикету, в тому числі щодо зовнішнього вигляду, то з таким адвокатом краще взагалі не співпрацювати.

4. Грамотність та ораторські здібності мають значення

Слово – одне з основних «знарядь праці» адвоката. Хороших фахівець повинен вміти добре висловлювати свої думки як в усній, так і в письмовій формі, при цьому слід звертати увагу на вміння викладати зміст стисло, доступно, чітко та зрозуміло.

Адвокатура – це не лише знання, досвід та кваліфікація, а й мистецтво бути переконливим, а без вмінь вправного застосування слова досягти цього неможливо.

5. Ціна

«Дешева рибка – погана юшка» - це стародавнє українське прислів'я є актуальним в наш час, зокрема і на ринку юридичних послуг. Недорогих хороших адвокатів не існує. Матеріальне стимулювання - важливий елемент в роботі адвоката.

Вартість послуг адвоката залежить від досвіду, кваліфікації, репутації та складності справи, однак, висока ціна – не є гарантією того, що перед Вами хороший адвокат, недостатньо компетентні адвокати також запрошують пристойні суми гонорарів.

Відповідно ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», порядок розрахунку суми гонорару прописується в договорі про надання правової допомоги, визначається за погодженням адвоката з клієнтом і може бути змінений виключно на підставі їхньої спільної домовленості. Гонорар повинен бути адекватним і враховувати витрачений адвокатом час.

Вибираючи послуги адвоката, слід детально вивчити цей ринок та не укладати договір з першим же адвокатом, з яким поспілкувалися. Безумовно для кожного клієнта хороший адвокат має різні якості, однак, досвідченість, кваліфікація, надійність та адекватні ціни – критерії, що все ж таки відіграють вирішальну роль при виборі адвоката.

Сподіваємося, що наші поради стануть у нагоді.

Керуючий партнер, адвокат Ірина ПРОДАН

Вверх