Меню
Збільшення Підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій та прожиткового мінімуму

Законом України «Про державний бюджет» встановлено на 2020 рік мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі - 4723 гривні; у погодинному розмірі - 28,31 гривні.

Зросли й розміри прожиткового мінімуму:

  • діти до 6 років – 1779 грн.,
  • віком від 6 до 18 років-2218 грн.,
  • працездатні особи – 2102 грн.,
  • особи, які втратили працездатність – 1638 грн.
  • Розмір мінімальної пенсії становить 1638 грн.
Збільшення податків

Ставка єдиного податку для І групи (до 10% прожиткового мінімуму) – 210,20 грн.,

Ставка єдиного податку для ІІ групи (до 20% мінімальної з/п) – 944,60 грн.
Мінімум, який необхідно сплатити за найманого працівника – 5 762,06 грн.. з них:

  • Ставка (мінімальна з/п) – 4 723,00 грн.,
  • ЄСВ 22% від мінімальної з/п (22% × 4723,00 грн.) – 1 039,06 грн.,
  • ПДФО 18% (18% × 4723 грн.) – 850,15 грн.,
  • Військовий збір 1,5% (1,5% × 4723 грн.) – 70,85 грн.,

 zakon

Податок на нерухомість

(не перевищує 1,5% розміру мінімальної з/п за 1 кв.м.) - 70,84 грн.,

Туристичний збір

до 0,5% мінімальної з/п для внутрішнього туризму – 23,61 грн.,

до 5% мінімальної з/п для в'їзного туризму – 236,15 грн

Монетизація субсидій

19 грудня 2019 року Президент України підписав закон «Про верифікацію і моніторинг державних виплат», який передбачає, що з 01 січня 2020 року українці отримуватимуть пільги на оплату житлово-комунальних послуг, купівлю твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі.

Тепер, пільгові категорії громадян зможуть у будь-який час подати заяву про перехід на готівкову грошову форму виплат на житлово-комунальні послуги. Раніше уряд скасував обмеження, яке не дозволяло подати заяву про монетизацію після 15 жовтня.

Абонплата за газ та нові тарифи

З 01 січня 2020 року українці, які використовують газ для побутових цілей, навіть якщо вони не витратили жодного кубометра, будуть зобов'язані платити абонплату за користування газопостачальною інфраструктурою.
Розмір абонентської плати буде визначатися індивідуально. Для цього середньомісячне споживання газу в кубометрах помножать на базовий коефіцієнт.

Крім того, споживачі зможуть самостійно обирати постачальника газу на вигідних для себе умовах.

Також, з 01 січня 2020 року усі українці повинні платити за газ ринкову ціну. Але щоб захистити населення від коливання цін, Кабінет Міністрів України увів гарантовану ціну, тобто фіксацію ціни на певному рівні. Це означає, що оплата за газ відбуватиметься за двома схемами: або за гарантованою ціною, що буде чинною до кінця кварталу, або за ринковою.

Гарантована ціна «Нафтогазу» становить 6 961 грн. за 1 тисячу кубометрів з ПДВ.

Разом з тим, в ціну газу буде закладена вартість транспортування газу "Укртрансгазом", тому ціна для населення в регіонах може бути різною.

З 01 січня до 01 травня 2020 року ціна для населення, виробників тепла та інших захищених споживачів становитиме 5 500 гривень. Таким чином, у порівнянні з груднем 2019 року ціна виросте на 28,6% - з 4 277 до 5 500 гривень.

Скасовано депутатську недоторканність

01 січня 2020 року набрав чинності Закон, яким внесено зміни до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України. Відтепер у ній немає положення, яке гарантувало б народним обранцям депутатську недоторканність.

Для затримання, арешту чи притягнення народного обранця до кримінальної відповідальності тепер не потрібна згода Верховної Ради України.

Набув чинності Виборчий Кодекс України

Закон скасовує змішану виборчу систему. Тепер народних депутатів обиратимуть за пропорційною системою з відкритими виборчими списками. Виборці голосуватимуть не лише за політичну партію, а й за кожного конкретного кандидата.

З урахуванням загальної кількості депутатських мандатів, якщо партія подолала 5-відсотковий бар'єр перші 9 кандидатів партійного списку потрапляють до парламенту.
Крім того, встановлюється гендерна квота: під час формування виборчих списків партія повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці кандидатів не менше двох осіб кожної статі.

Вибори президента України можуть бути черговими, позачерговими та повторними. Чергові проводяться після закінчення конституційного терміну повноважень президента України, позачергові – у зв'язку з прийняттям відповідної постанови ВР.

Одна і та сама особа не може бути президентом України більше ніж два терміни поспіль.

Особа, повноваження якої на посаді президента припинені достроково з підстав, встановлених Конституцією України, не може бути висунута кандидатом на пост президента на позачергових виборах.

Офіційними спостерігачами на виборах не можуть бути громадяни або піддані держави, визнаної Верховною Радою України державою агресором або державою-окупантом.

Матеріальна винагорода за викриття корупційних схем

01 січня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції», яким передбачено, що викривач, який повідомив про корупційний злочин, має право на грошову винагороду, яка буде виплачуватися лише у випадку, якщо розмір завданих збитків перевищить 10 млн. грн. і після відповідного рішення суду.

Розмір винагороди становить 10 відсотків від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину. Розмір винагороди не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, установлених на час вчинення злочину, тобто в 2020 році-це не більше 14,169 млн. грн.

Закон передбачає, що викривачі корупції звільняються від юридичної відповідальності, якщо повідомлена ними інформація не підтвердиться.

Крім того, держава гарантуватиме викривачам корупційних злочинів захист від переслідувань за розголошення інформації, відновлення порушених трудових та інших прав, конфіденційність повідомлень про корупцію, а також встановлення відповідальності у випадках переслідування викривачів.

Права та гарантії захисту викривачів поширюються на близьких осіб викривача.

Спрощення процедури оцінки об'єктів нерухомості

Відповідні зміни передбачені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості та прозорості реалізації майна», котрий набув чинності 27 грудня 2019 року.

Зокрема, з 01 січня 2020 року запроваджуться нова спрощена модель оцінки об'єктів нерухомості, що дозволить проводити автоматичну оцінку в максимально стислі терміни. Відтепер будь-яка особа зможе отримати довідку про автоматичну оцінку об'єкта нерухомого майна з Єдиної бази Фонду державного майна України та на її підставі укласти угоду щодо об'єкта нерухомості. Якщо особа не погоджується з результатами автоматичного визначення оціночної вартості об'єкта нерухомості, вона має право звернутися до суб'єкта оціночної діяльності (оцінювача) з метою визначення ринкової вартості такого об'єкта.

Інформація Єдиної бази про об'єкт нерухомості та його вартість, у тому числі звіти про оцінку, автоматично оприлюднюється на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України в режимі реального часу (крім інформації з обмеженим доступом). До такої інформації забезпечується відкритий, прямий неавторизований доступ з можливістю завантаження у форматі відкритих даних.
Доступ, внесення, перевірка інформації до/з Єдиної бази здійснюються безоплатно.

Формування електронних довідок про оціночну вартість об'єкта нерухомості здійснюється також безоплатно.

Закон також передбачає з 31 січня 2020 року відключення всіх авторизованих електронних майданчиків від Єдиної бази даних звітів про оцінку. Суб'єкти оціночної діяльності (оцінювачі) та нотаріуси отримають прямий, безперешкодний та безкоштовний доступ до цієї бази.

Керуючий партнер, адвокат Ірина ПРОДАН

Вверх