Меню

20 вересня 2019 року Верховна Рада України ухвалила два закони, що вносять зміни до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (Закон № 128-IX) та Податкового кодексу України (Закон № 129-IX). Ці закони стосуються використання суб'єктами господарської діяльності програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі та послуг, тобто РРО у смартфоні.

Зміни, які принесуть закони підприємцям та покупцям.

Закон передбачає запровадження програмних РРО. Суб'єкту господарювання надається можливість обирати між класичним реєстратором розрахункових операцій та програмним, який можна буде завантажити на комп'ютер, планшет чи смартфон. Зареєструвати програмний РРО можна буде через Електронний кабінет у режимі он-лайн без подання реєстраційних документів.

Після проведення електронного розрахунку з використанням програмного РРО, чек про покупку залишиться в інформації електронного кабінету продавця, надійде покупцю на телефон, а також автоматично поступить на сервер ДФС.

 

kassa

 

Також вказаними законами запроваджено так званий «кешбек», положення про який набувають чинності з 01 жовтня 2020 року. Якщо покупець придбав товари (роботи, послуги) на суму від 850 грн., він може перевірити свій чек в Електронному кабінеті. У разі, якщо чек не відображається на сервері відомства, то покупець має право подати скаргу, на підставі якої проводитиметься перевірка недобросовісного продавця. У випадку підтвердження відповідного порушення, покупець отримує винагороду – повне відшкодування вартості товару (послуги, роботи). Виплачуватися такий «кешбек» буде за рахунок штрафних фінансових санкцій, що застосовуватимуться до підприємців.

Скарга повинна містити низку відомостей про покупця, зокрема, паспортні дані, РНОКПП, реквізити банківського рахунку на який може бути зарахована компенсація, а також до скарги додаються копії усіх документів, які покупець отримав від продавця.

Якшо вам потрібні юридичні послуги адвоката, звертайтеь до нашого Адвокатського Об'єднання "Миколаєнко та Партнери".

Крім того, з 01 жовтня 2020 року починають діяти нові штрафні санкції за незастосування РРО або невидачу чека: у розмірі 100% від ціни покупки за перше порушення, 150 % - за кожне наступне До цієї дати санкції застосовуються в розмірі 10% вартості проданого з порушеннями товару за перше порушення та в розмірі 50% – за кожне наступне порушення.

Разом з тим, з 01 жовтня 2020 року використовувати РРО стане обов'язковим для платників єдиного податку ІІ-IV груп, які займаються наступними видами діяльності:

  • - реалізація товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
  • - реалізація технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту;
  • - реалізація лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
  • - реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
  • - роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах;
  • - ресторани, кафе, ресторани швидкого обслуговування, крім продажу води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок і бідонів; страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу;
  • - турагенства і туроператори;
  • - готелі та подібні місця тимчасового розміщення;
  • - реалізація текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

З 01 січня 2021 року всі підприємці ІІ-IV груп платники єдиного податку будуть зобов'язані використовувати реєстратори розрахункових операцій. Крім того, розмір граничного обсягу доходу платників єдиного податку ІІ групи буде збільшено до 2,5 млн грн.

Вимоги про обов'язковість використання РРО не поширюються на фізичних осіб-підприємців, які належать до першої групи платників єдиного податку.

Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що закони пропонують спрощення процедури користування РРО та запровадження новітнього програмного забезпечення. Та все ж таки, головною метою є створення дієвого механізму, який би унеможливив уникнення від оподаткування при продажі товарів та наданні послуг. Для цього розширено коло суб'єктів, які повинні використовувати РРО, збільшено розмірів штрафних санкцій за порушення правил користування РРО, а для покупців запроваджено так званий «кешбек», щоб вони контролювали проведення розрахункових операцій продавцями та надавачами послуг. Поряд з цим, слід зазначити, що настання позитивних наслідків за таких нововведень можливе лише за умови зниження податкового навантаження та спрощення адміністрування податків.

Керуючий партнер, адвокат Ірина ПРОДАН

Вверх